• بنر مناسبتی
 • بنر دیوارنگاره روز دختر میدان ولی عصر تهران
 • پاک نهاد، تارنمای خانواده درمانی ایرانی - اسلامی
  پاک
  نهاد
  تارنمای خانواده درمانی ایرانی - اسلامی
  و خانواده پژوهی
 • الهوا والعبوا فانی اکره ان یرى فی دینکم غلظة
  تفریح و بازى کنید
  زیرا دوست ندارم در دین شما
  خشونت و سختگیری
  دیده شود!
  پیامبر اکرم (ص)
 • لا شَفیعَ لِلمَرأَةِ أَنجَحُ عِندَ رَبِّها مِن رِضا زَوجِها
  هیچ شفیعی برای زن نزد
  پروردگارش، نجات بخش تر از
  رضایت شوهر
  نیست!
  امام محمد باقر(ع)
 • المَرأَةُ الصّالِحَةَ اَحَدُ الکَاسِبیِن
  زن شایسته
  یکی از دو عامل پیشرفت خانواده است
  پیامیر عظیم الشأن اسلام، حضرت محمد (ص)

بیش از 70 درصد مشکلات زوجین از بد همسرداری ناشی می شود

  

عضو هیئت علمی مرکز مشاوره آستان قدس رضوی با اشاره به ضرورت مراجعه به مشاوره های خانواده، گفت: بیش از 70 درصد مشکلات زوجین ناشی از انتخاب نادرست همسر نیست بلکه دلیل اختلافات آن ها از بد همسرداری ناشی می شود. عضو هیئت علمی مرکز مشاوره آستان قدس رضوی با اشاره به ضرورت مراجعه به مشاوره های خانواده، گفت: بیش از 70 درصد مشکلات زوجین ناشی از انتخاب نادرست همسر نیست بلکه دلیل اختلافات آن ها از بد همسرداری ناشی می شود. جواد بهادرخان مدیرعامل موسسه شکوه زندگی و عضو هیئت علمی مرکز مشاوره آستان قدس رضوی، با اشاره به اینکه سال 1376 اولین مرکز مشاوره غیردولتی در خراسان بزرگ افتتاح شد و در طول 3 ماه تعداد مراجعان به این مرکز در زمینه مشاوره قبل از ازدواج و بعد از آن حدود 5 نفر بیشتر نبود، اظهار کرد: دلیل عمده این مسئله عدم شناخت افراد و نگرش غلط جامعه به مراکز مشاوره ای بود چرا که مردم تصور می کردند افرادی که به این مراکز مراجعه می کنند به اصطلاح دیوانه هستند و مشکل جدی دارند...

وی ادامه داد: اما اکنون بعد از گذشت 17 سال از آن دوران و با آن نگرش، بالغ بر 50 مرکز مشاوره و بیش از 50 کلینیک شخصی مشاوره در سطح شهر مشهد وجود دارد و این مسئله نشاندهنده ارتقاء سطح فرهنگی جامعه و توجه به این نیاز فراموش شده بوده است.

بهادرخان افزود: از 5 سال گذشته که بحث طلاق در جامعه ما جدی شده است از میان ده ها راهکار برای کاهش طلاق ها و تقویت و صیانت از نهاد خانواده، تاسیس مراکز مشاوره ای تخصصی قبل از ازدواج به عنوان یکی از اولویت دارترین اقدامات در این زمینه قرار گرفت، چرا که براساس یافته های علمی مشخص شد که آگاهی زوجین برای انتخاب یک همسر مناسب و متناسب می تواند گام اصلی در کاهش طلاق های قانونی و عاطفی باشد.

وی ضرورت مشاوره قبل از ازادواج را به سه دلیل قطعی و حتمی دانست که مخالفت افراد از مسئله مشاوره ازدواج ها را مخاطره آمیز خواهد کرد و گفت: مشکلاتی که در شخصیت یا زندگی افراد وجود دارد آن ها را از مراجعه به مشاوره به دلیل آن که ترس از آشکار شدن مشکل خود را دارند یکی از دلایلی است که افراد نسبت به مراجعه به مشاوران قبل از ازدواج بی میلی نشان می دهند.

عضو هیئت علمی مرکز مشاوره آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه دسته دوم افرادی که به مراکز مشاوره ای مراجعه ندارند افراد خودخواهی هستند که ادعا می کنند نیاز به مشاوره ندارند و خودشان می توانند تصمیم درست را بگیرند و بیان کرد: قطعا هیچ مشاوره آگاه برای مراجعه کننده خود تصمیم نمی گیرد بلکه به او کمک می کند تا تصمیمی آگاهانه و آزادانه بگیرد. 

وی دسته سوم افرادی که نسبت به مشاوره های قبل ازدواج استقبال نشان نمی دهند را شامل افرادی دانست که آگاهی آن ها از مشاوره کم و یا غلط است و ابراز کرد: همه اقشار جامعه باید بدانند که برخی از مسایل از جمله سلامت شخصیت و روان فرد و تناسب نیازها و توانمندی ها فقط از طریق روانشناس که دارای تجربه بوده و متدین، خیرخواه، شجاع و بیطرف باشد ممکن است و چنین کسی بازو و راهنمای انتخاب در کنار هر یک از زوجین است و به همین دلیل اگر یکی از زوجین و یا خانواده او مشاوره پیش از ازدواج را قبول نداشته باشند باید از ادامه روند خواستگاری صرف نظر کرد.

بهادرخان مشورت با مشاور را یک هشیاری دانست نه یک ناتوانی و تاکید کرد: مراجعه به مشاور نشانه فرهنگ بالا و فرهیختگی است بنابراین افراد عاقل به مشاوره مراجعه می کنند.

وی با اشاره به اینکه 5 تا 10 درصد افرادی که نیازمند خدمات مشاوره ای قبل از ازدواج هستند به مراکز مشاوره ای مراجعه می کنند، گفت: همانگونه که خانواده ها به مراسم عقد و عروسی و هدایا و شرایطی که بر جریان ازدواج حاکم است، اهمیت می دهند، برای اطمینان از تشکیل زندگی پایدار و بدون دغدغه درصدی نیز بابت ضمانت اجرایی فرزندان خود هزینه کنند و امیدوارم که این نگرش در جامعه ما هر روز پررنگ تر شود.

عضو هیئت علمی جشنواره زوج خوشبخت بهترین زمان برای مشاوره قبل از ازدواج را پیش از تعیین فردی به عنوان همسر آینده و خواستگار عنوان کرد و گفت: در ابتدا فرد باید خود به تنهایی به مشاوره مراجعه کرده تا ضمن ارزیابی شخصیت، توانمندی و ویژگی های رشد فردی، اجتماعی، عقلانی، عاطفی و اقتصادی ملاک هایش را به کمک یک مشاور انتخاب کرده و محک زند و سپس نسبت به انجام مراسم خواستگاری اقدام کند. تجربه نشان داده دختران و پسرانی که چنین روشی را در پیش می گیرند شادترین و سالم ترین ازدواج ها را داشته اند و در غیر این صورت افراد باید پس از مراسم آشنایی و خواستگاری و گفتگوهای اولیه از نظر مشاوره خود از نظر مشاوره خانواده بهره مند شوند.

وی با بیان این مطلب که بیش از 70 درصد مشکلات زوجین ناشی از انتخاب نادرست همرس نیست بلکه دلیل اختلافات آن ها از بدهمسرداری ناشی می شود و گفت: دوره کارگاه های آموزشی مهارت های اساسی زندگی قبل، حین و بعد از ازدواج می تواند کمکی جدی به تقویت بنیان خانواده و افزایش رضایت زندگی زناشویی کند.

بهادرخان خاطرنشان کرد: مشاوره های قبل از ازدواج در جهت پیشگیری، درمان و ارتقاء سطح سلامت خانواده توصیه ای جدی برای سلامت سازی و تقویت بینان خانواده است.

گفتنی است؛ ششمین دوره جشنواره زوج خوشبخت با همکاری اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی، فرهنگسرای خانواده و موسسه فرهنگی شکوه زندگی، 24 مهرماه با حضور 5 هزار زوج خوشبخت در سالن شهید بهشتی مشهد برگزار خواهد شد./

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

خانه و خانواده در آئینه ی رسانه های کشور

رفاه و آسیب های اجتماعی


خانواده از نگاه خبرگزاری ایسنا


سبک زندگی اسلامیپاک نهاد، تارنمای خانواده درمانی ایرانی - اسلامی
Copyright © 2011
قالب از: سایت ستاپ بازطراحی قالب: عبدالرضا زرگری
قدرت گرفته با از  MihanBlog.com

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic