• بنر مناسبتی
 • بنر دیوارنگاره روز دختر میدان ولی عصر تهران
 • پاک نهاد، تارنمای خانواده درمانی ایرانی - اسلامی
  پاک
  نهاد
  تارنمای خانواده درمانی ایرانی - اسلامی
  و خانواده پژوهی
 • الهوا والعبوا فانی اکره ان یرى فی دینکم غلظة
  تفریح و بازى کنید
  زیرا دوست ندارم در دین شما
  خشونت و سختگیری
  دیده شود!
  پیامبر اکرم (ص)
 • لا شَفیعَ لِلمَرأَةِ أَنجَحُ عِندَ رَبِّها مِن رِضا زَوجِها
  هیچ شفیعی برای زن نزد
  پروردگارش، نجات بخش تر از
  رضایت شوهر
  نیست!
  امام محمد باقر(ع)
 • المَرأَةُ الصّالِحَةَ اَحَدُ الکَاسِبیِن
  زن شایسته
  یکی از دو عامل پیشرفت خانواده است
  پیامیر عظیم الشأن اسلام، حضرت محمد (ص)

ستاد نیمه تعطیل زن و خانواده

  
امروزه کوچک ترین اما مهم ترین نهاد اجتماعی یعنی خانواده با چالش و آسیب های متعددی روبه روست. افزایش روز افزون آمار طلاق، کاهش تمایل جوانان به ازدواج و افزایش سن ازدواج و تأخیر در تشکیل خانواده گویای این واقعیت تلخ است؛ چرا که منشاء بسیاری از آسیب ها و معضلاتی که امروزه جوامع با آن درگیرند ریشه در سست شدن بنیان خانواده و حتی جایگاه زن در خانه و خانواده دارد. بسیاری معتقدند که خانواده در جامعه متولی ندارد و آبشخور مشکلات در این حوزه نیز همین نبود متولی است شاید از همین رو بود که در سال ۸۷ کارگروه ملی خانواده در دولت هشتم به تصویب رسید. اما این کارگروه فعالیت شاخص و بارزی نداشت و پس از ۲ سال به منظور تقویت، این کارگروه به ستاد ملی زن و خانواده ارتقا یافت و در بهمن ماه سال ۸۹ آیین نامه تشکیل این ستاد با ۶ ماده در شورای معین شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید که بر اساس ماده یک آن به منظور تحقق اصول ۱۰ و ۲۱ قانون اساسی این ستاد برای تقویت و تحکیم نهاد مقدس خانواده و پاسداری از قداست آن و استوار ساختن روابط خانواده بر پایه حقوق و اخلاق اسلامی و حفظ و ارتقای جایگاه زنان در تراز جمهوری اسلامی ایران تشکیل می شود....


مروری بر روند تشکیل جلسات این ستاد نشان می دهد که از سال ۸۹ به بعد در دولت گذشته و کنونی عزم جدی برای تشکیل این جلسات و اجرای مصوبات آن نبوده است و نشانه بارز این بی توجهی، حضور نیافتن رئیس جمهور دولت قبل در ۶ جلسه برگزار شده است و بر اساس ماده یک آیین نامه این ستاد جلسات باید با حضور رئیس جمهور برگزار شود، در حالی که ۶ جلسه تشکیل شده با حضور معاون اول رئیس جمهور برگزار شده است. از ابتدای روی کار آمدن دولت یازدهم نیز وعده های مکرری برای برگزاری هفتمین جلسه ستاد و اولین جلسه دولت یازدهم با حضور رئیس جمهور داده شد اما با گذشت یک سال و اندی از آغاز به کار این دولت هنوز محقق نشده است و این ستاد درواقع به صورت نیمه تعطیل درآمده است. به گفته معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده «باید درباره دستور جلسه ستاد ملی زن و خانواده کار شود چون در جلسه ستاد، وقت کارشناسی نیست بلکه زمان تصمیم گیری است با این حال به طور قطع یکی دو جلسه ستاد ملی زن و خانواده را امسال برگزار می کنیم.»

اما گذشته از تعلل مسئولان در برگزاری جلسات این ستاد مصوبات آن نیز به مرحله اجرا نمی رسد. نمونه بارز آن تصویب کلیات بیمه زنان خانه دار در آخرین جلسه ستاد در اردیبهشت ۹۲ بود که هنوز در کش و قوس ارائه لایحه و تأمین بار مالی است. متن زیر مروری بر جلسات گذشته این ستاد است.

جلسه اول
اولین جلسه ستاد ملی زن و خانواده در بهمن ماه ۹۰ تشکیل شد که در این جلسه کلیات آیین نامه داخلی ستاد و آیین نامه دبیرخانه و راه اندازی کارگروه تخصصی برنامه جامع تشکیل، تحکیم و تعالی خانواده تصویب شد.

جلسه دوم
جلسه دوم ستاد در اردیبهشت ماه سال ۹۱ تشکیل شد که منجر به تصویب آیین نامه داخلی ستاد ملی زن و خانواده، تصویب آیین نامه دبیرخانه ستاد ملی زن و خانواده و کلیات برنامه جامع تشکیل، تحکیم و تعالی نهاد خانواده شد.

جلسه سوم
سومین جلسه ستاد ملی زن و خانواده در تیرماه ۹۱ برگزار شد که در آن کلیات برنامه ها و اقدامات دستگاهی مربوط به سیاست های جمعیتی مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی (مورخ 91.3.30) به تصویب رسید و مقرر شد وظایف و تقسیم کار ملی دستگاه ها طی لایحه ای به منظور تأمین اعتبارات و ابلاغ به دستگاه ها به مجلس تقدیم شود.

جلسه چهارم
چهارمین جلسه ستاد در شهریور ۹۱ برگزار و درباره دستورالعمل برنامه ملی افزایش نرخ جمعیت و باروری بحث و بررسی شد.

جلسه پنجم
جلسه پنجم ستاد ملی زن و خانواده در تاریخ آبان ۹۱ تشکیل شد که در این جلسه گزارشی از برنامه ملی جمعیت و ارتقای نرخ باروری تصویب شد اما متون آن از نظر حقوقی نیازمند بازنگری حقوقی و قانونی در معاونت حقوقی ریاست جمهوری اعلام شد. همچنین طرح مطلع مهر به منظور تحکیم خانواده های نوپا و نیز آیین نامه ستاد توانمندسازی کارآفرینی و اشتغال زایی زنان و خانواده بررسی و تصویب شد.

جلسه ششم
ششمین و آخرین جلسه ستاد ملی زن و خانواده در اردیبهشت ۹۲ تشکیل شد که در آن کلیات بیمه زنان خانه دار، برنامه اجرایی طرح ملی آموزش خانواده (مطلع مهر)، نهایی شدن جزئیات و نحوه اجرا شدن آن و همچنین افزایش مدت مرخصی زایمان از ۶ به ۹ ماه و ۲ هفته مرخصی برای همسران این زنان مصوب شد.

به هر روی ستاد ملی زن و خانواده اگرچه طی ۴ سال گذشته می توانست به رفع چالش ها و مشکلات حوزه زنان و خانواده کمک شایانی کند اما کم بودن تعداد جلسات و از همه مهم تر پی گیر نبودن دستگاه ها برای اجرای مصوبات آن، نتوانست کارنامه مطلوبی را از فعالیت 4 ساله این ستاد به نمایش بگذارد.

مهم ترین نکات
در بهمن ماه سال ۸۹ آیین نامه تشکیل این ستاد با ۶ ماده در شورای معین شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید.

با گذشت یک سال و اندی از آغاز به کار دولت یازدهم، جلسه ای از این ستاد تشکیل نشده است.

ششمین و آخرین جلسه ستاد ملی زن و خانواده در اردیبهشت ۹۲ تشکیل شد.
منبع: روزنامه خراسان، نویسنده: وجیهه محسنی 
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

خانه و خانواده در آئینه ی رسانه های کشور

رفاه و آسیب های اجتماعی


خانواده از نگاه خبرگزاری ایسنا


سبک زندگی اسلامیپاک نهاد، تارنمای خانواده درمانی ایرانی - اسلامی
Copyright © 2011
قالب از: سایت ستاپ بازطراحی قالب: عبدالرضا زرگری
قدرت گرفته با از  MihanBlog.com

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات