• بنر مناسبتی
 • بنر دیوارنگاره روز دختر میدان ولی عصر تهران
 • پاک نهاد، تارنمای خانواده درمانی ایرانی - اسلامی
  پاک
  نهاد
  تارنمای خانواده درمانی ایرانی - اسلامی
  و خانواده پژوهی
 • الهوا والعبوا فانی اکره ان یرى فی دینکم غلظة
  تفریح و بازى کنید
  زیرا دوست ندارم در دین شما
  خشونت و سختگیری
  دیده شود!
  پیامبر اکرم (ص)
 • لا شَفیعَ لِلمَرأَةِ أَنجَحُ عِندَ رَبِّها مِن رِضا زَوجِها
  هیچ شفیعی برای زن نزد
  پروردگارش، نجات بخش تر از
  رضایت شوهر
  نیست!
  امام محمد باقر(ع)
 • المَرأَةُ الصّالِحَةَ اَحَدُ الکَاسِبیِن
  زن شایسته
  یکی از دو عامل پیشرفت خانواده است
  پیامیر عظیم الشأن اسلام، حضرت محمد (ص)

رفتارهای درسـت و غـلط در برابر همسر بددهان

  
شاید زندگی با همسری که زیبا حرف نمی زند کار سختی نباشد اما زندگی با همسری که حرف زیبا نمی زند، کار سختی است. مسئله زمانی بحرانی تر می شود که کار از حرف زیبا نزدن می گذرد و به بددهانی و استفاده از کلمات رکیک و زشت در بگومگوهای زناشویی می رسد، مشکل پرخاشگری کلامی و بددهانی همسر از جمله مشکلات شایع زناشویی است. در این مطلب راهکارهایی برای مقابله با بددهانی همسر ارائه می کنیم:اهمیت مدیریت خشم در خانواده / خانواده نظام ارتباط منحصر به فردی دارد که با روابط دوستی و کاری متفاوت است. خانواده یک نهاد اجتماعی اولیه و حیاتی است که تثبیت و تضمین سلامت فرد و بقای جامعه در این کانون شکل می گیرد. فرد نه تنها از نظر جسمی و زیستی بلکه از نظر عاطفی - روانی و شخصیتی نیز تحت تأثیر خانواده قرار دارد چرا که می تواند با تکمیل شخصیت خویش در خانواده آماده پذیرش نقش های اجتماعی شود. ارزش اصلی خانواده حاصل شبکه روابطی است که توسط اعضای آن به وجود آمده است. اگر به هر دلیلی در خانواده نارضایتی و ناسازگاری به وجود آید، ممکن است زمینه ناکامی و خشم نیز فراهم شود و پیامدهایی نظیر سوءظن، سوءاستفاده عاطفی، خصومت و سرزنش را در پی داشته باشد. از سوی دیگر خشم نیز با فراهم کردن زمینه رنجش و آزردگی می تواند به بروز نارضایتی دامن بزند و این دور باطل ممکن است به وخامت شرایط نارضایتی و خشم در خانواده بیفزاید. خشونت بر همه جنبه های گفتاری، رفتاری و حرکتی فردی که در معرض خشونت قرار می گیرد، تأثیر می گذارد.....

از چه سبک هایی در دعوا استفاده می کنید؟

۱ - انتقاد: انتقاد یعنی حمله مستقیم به شخصیت هسر. در انتقاد ما طرف مقابلمان را کاملا متهم می کنیم و درباره شخصیتش قضاوت می کنیم. «تو خیلی بی ملاحظه هستی»

۲ - سرزنش: در سرزنش ما شروع می کنیم به فحاشی کردن و خرد کردن شخصیت طرف مقابل. مانند مسخره کردن و پوزخند زدن، همچنین شوخی های خصمانه نوعی سرزنش محسوب می شوند.

۳ - جبهه گیری: وقتی کسی سرزنش می شود معمولا جبهه گیری می کند. در چنین شرایطی مشاجره بالا می گیرد.

۴ - سکوت: مردها معمولا از این روش برای خاتمه دعوا استفاده می کنند، اما زن ها فکر می کنند که سکوت به معنای خصومت و بی توجهی است. باید بدانید که سکوت راه حل خوبی برای رفع مشکلات نیست و باید با مذاکره همه چیز را حل کرد.

از هر کدام این سبک ها که در برخورد با همسرتان استفاده می کنید، دست نگه دارید. برخورد اشتباه با مشکلات فقط آن را پیچیده تر خواهد کرد. برای بهبود اوضاع چند مهارت کاربردی پیشنهاد می کنیم:

مهارت مقابله با همسر عصبانی

۱ - شرایط را بررسی کنید:موقعی که انتقاد درست وسازنده است، توجه کردن به آن می تواند مفید باشد. وقتی انتقاد طرف مقابل به وضوح تخریب کننده است باید صدمات آن را کاهش و به شیوه مناسبی به آن پاسخ دهید. بدون درک درست معنای انتقاد، ممکن است قادر نباشید آن را به طور کامل ارزیابی کنید. روش ارزیابی انتقاد بررسی کردن آن است. به آن بخش از انتقاد که فرد منتقد بیشتر بر آن تأکید می کند توجه و سعی کنید بفهمید چرا او به خاطر آن ناراحت شده است.

۲ - انتقادهای سازنده را بپذیرید:انتقاد، آسیب زاست با این حال ممکن است برخی مواقع سازنده باشد. موقعی که انتقاد از شما درست است، بهترین راه این است که آن را به سادگی قبول کنید. توجه داشته باشید هنگامی که تأیید می کنید آن را طعنه آمیز نگویید، سعی نکنید برای رفتارتان دلیل بتراشید.

۳ - بحث را خاتمه دهید:موقعی که به کاهش یا قطع عصبانیت همسرتان و باز کردن روزنه هایی برای ارتباط موثر، امید خیلی کمی دارید یا اصلا امیدی ندارید، می توانید از این راهکار استفاده کنید. در این حالت باید سعی کنید به کمترین میزان ممکن در معرض عصبانیت همسرتان قرار بگیرید و نگذارید عصبانیت او به عزت نفس شما صدمه بزند. هنگامی که فردی با عصبانیت با شما دعوا می کند، برای جلوگیری از آسیب های آن، می توانید از ادامه بحث خودداری کنید. به محض این که فرد مقابل شروع به سرزنش، بد حرف زدن، تهدید کردن یا طعنه زدن به شما کرد، بحث را خاتمه دهید.

۴ - واکنش فیزیکی هرگز:قطعا مقابله به مثل یا واکنش فیزیکی راهکار درستی نیست. چون این نوع واکنش ها خشم فرد پرخاشگر را بیشتر و او را تحریک می کند تا به این کار ادامه دهد، بنابراین دلیل این پرخاشگری هرچه باشد، طرف مقابل در گام اول باید آرامش خودش را حفظ کند و بعد دلایل این پرخاشگری را با توجه به مطلب ذکر شده، پیدا کند. اگر قرار است برای حل این مشکل به نتیجه برسید باید با خودتان صادق باشید. ممکن است بعد از بررسی به این نتیجه برسید که صحبت یا اعمال خودتان هم در پرخاشگری طرف مقابل بی تأثیر نبوده است. اگر مشکل از شما بود، با تغییر دادن رفتارهایتان می توانید وضعیت را کنترل کنید و حتی تغییر بدهید و دلایل پرخاشگری طرف مقابلتان را حذف کنید تا دیگر پرخاشگری اتفاق نیفتد.

۵ - تقویت رفتارهای متضاد:همسر شما در لحظات خاصی بددهانی و ناسزاگویی می کند. حتما لحظاتی هرچند کوتاه وجود دارد که او به هنجار سخن می گوید و از الفاظ زیبا استفاده می کند. واکنش شما در چنین لحظاتی بسیار مهم است. اگر در هر شرایطی همسر شما زیبا سخن گفت یا از الفاظ درست استفاده کرد باید به شیوه مثبت پاسخ دهید. باید به گونه ای عمل کنید که وی تشویق به ادامه انجام این رفتارها شود. شما باید لحظاتی را که وی زیبا سخن می گوید به رسمیت بشناسید و او را تشویق کنید و از زخم زبان یا انتقام گرفتن در این لحظات بپرهیزید.
منبع: روزنامه خراسان، نویسنده: صبا/ متین نژاد
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

خانه و خانواده در آئینه ی رسانه های کشور

رفاه و آسیب های اجتماعی


خانواده از نگاه خبرگزاری ایسنا


سبک زندگی اسلامیپاک نهاد، تارنمای خانواده درمانی ایرانی - اسلامی
Copyright © 2011
قالب از: سایت ستاپ بازطراحی قالب: عبدالرضا زرگری
قدرت گرفته با از  MihanBlog.com

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic