• بنر مناسبتی
 • بنر دیوارنگاره روز دختر میدان ولی عصر تهران
 • پاک نهاد، تارنمای خانواده درمانی ایرانی - اسلامی
  پاک
  نهاد
  تارنمای خانواده درمانی ایرانی - اسلامی
  و خانواده پژوهی
 • الهوا والعبوا فانی اکره ان یرى فی دینکم غلظة
  تفریح و بازى کنید
  زیرا دوست ندارم در دین شما
  خشونت و سختگیری
  دیده شود!
  پیامبر اکرم (ص)
 • لا شَفیعَ لِلمَرأَةِ أَنجَحُ عِندَ رَبِّها مِن رِضا زَوجِها
  هیچ شفیعی برای زن نزد
  پروردگارش، نجات بخش تر از
  رضایت شوهر
  نیست!
  امام محمد باقر(ع)
 • المَرأَةُ الصّالِحَةَ اَحَدُ الکَاسِبیِن
  زن شایسته
  یکی از دو عامل پیشرفت خانواده است
  پیامیر عظیم الشأن اسلام، حضرت محمد (ص)

خانواده و آسیب های اجتماعی

  


آسیب های اجتماعی در خانواده

رییس گروه خانواده و آسیب‌های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: تمام آسیب‌های اجتماعی با حوزه خانواده در ارتباط هستند و در حال حاضر ما به مسایلی چون اعتیاد، کودکان کار و خیابان، ازدواج و طلاق، افراد دارای اختلال هویت جنسی، زنان و دختران در معرض آسیب و یا آسیب‌دیده می‌پردازیمهمه آسیب‌ها به نوعی با حوزه خانواده مرتبط و بر نهاد خانواده تأثیرگذار است؛ اعتیاد و پیامدهای ناشی از آن، پیامدهای آسیب‌های مرتبط با فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، پیامدهای طلاق و روند روبه گسترش آن و سایر آسیب‌ها هرکدام به نوعی نهاد خانواده را مورد تهدید قرار می‌دهددفتر امور آسیب‌های اجتماعی رویکردی واقع‌گرایانه را در رابطه با آسیب‌های اجتماعی دنبال می‌کند و تلاش بر این است تا براساس شرح وظایف اقدام گردد. البته باید توجه داشت که وظیفه اصلی این دفتر در حوزه سیاست‌گذاری، نظارت و هماهنگی در بخش‌های پیشگیری، مداخله و کاهش آسیب است. البته گاه اولویت‌گذاری بر مبنای وظایف قانونی انجام می‌شود. به‌عنوان مثال بحث کودکان کار و خیابان که طی دو سال گذشته بیشترین فعالیت‌ها را به خود اختصاص داده، براساس وظیفه‌ای بود که در آیین‌نامه ساماندهی کودکان خیابانی بر عهده وزارت رفاه سابق و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی فعلی گذاشته شده بود.

تلاش دفتر بر این است که در حد توان و مقدورات و شرح وظایف خود، مداخلات مناسب را انجام دهد و در حال حاضر بحث اعتیاد، آسیب‌های مرتبط با فضای مجازی، کودکان کار و خیابان، ازدواج و طلاق، افراد دارای اختلال هویت جنسی، زنان و دختران در معرض آسیب و یا آسیب‌دیده، فرار، خودکشی و مواردی از این قبیل در حوزه کاری این دفتر قرار دارد.


رسیدگی به کودکان کار و خیابان از مهم‌ترین اقدامات گروه خانواده است

رییس گروه خانواده و آسیب‌های اجتماعی وزارت رفاه درخصوص اقدامات مربوط به این آسیب‌ها اظهار کرد: اقدامات مرتبط با آسیب‌های اجتماعی را نمی‌توان بر اساس دستور از بالا یا ابلاغ بخشنامه و دستورالعمل و یا یک فرمول کلی برای کل کشور انجام داد؛ آن‌چه در این دفتر به‌عنوان یک تدبیر پذیرفته شده است، مشارکت در تمام مراحل سیاست‌گذاری از تشخیص مسئله تا تدوین و اجرای سیاست توسط صاحب‌نظران، نخبگان، دانشگاهیان و به‌ویژه سازمان‌های غیردولتی مرتبط و مردم علاقه‌مند است. از طرفی گفت‌وگوی اجتماعی به‌عنوان یک ابزار ارتباطی میان دولت و نهادهای مدنی به دستور وزیر و معاونت رفاه در غالب سایت گفت‌وگوی اجتماعی پایه‌گذاری شده و بر این اساس طی دو سال گذشته نشست‌های متعددی با نهادهای غیردولتی در راستای اعتمادسازی صورت گرفته و از ظرفیت‌های آنان در برنامه‌ریزی، اجرا، نظارت، ارزیابی و درکمیته‌های اصلاح قوانین و دستورالعمل‌ها استفاده شده است. از مهم‌ترین اقدامات انجام‌شده، فعالیت‌های مرتبط با حوزه کودکان کار و خیابان است، اما در کلیه موارد مرتبط با این دفتر از جمله اعتیاد، آسیب‌های مرتبط با فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، کودکان کار و خیابان، ازدواج و طلاق، افراد دارای اختلال هویت جنسی و... فعالیت‌هایی انجام شده و همچنان ادامه دارد.

راهکارهای پیشگیرانه در برابر آسیب‌ها

در زمینه پیشگیری علاوه بر شناخت عوامل زمینه‌ساز و توجه به عدم تقلیل عوامل اساسی در بروز آسیب‌های اجتماعی، به مسایل خرد و پیگیری وجود پیوست‌های اجتماعی برای تصمیم‌گیری‌های کلان اقتصادی از یکسو و تشکیل کارگروه‌ها و کمیته‌های مشترک با نهادها و دستگاه‌های درون و برون‌سازمانی به‌منظور برنامه‌ریزی‌های آگاهی‌بخش، انجام گرفته است که در این راستا با تمامی نهادها و دستگاه‌های مرتبط با آسیب‌های اجتماعی به‌طور فعال دارای همکاری و اشتراک مساعی هستیم.

جلوگیری از موازی‌کاری در برخورد با آسیب‌های اجتماعی بسیار دشوار است

رییس گروه خانواده و آسیب‌های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به احتمال موازی‌کاری در فعالیت‌های این گروه با سایر نهادها تصریح کرد: این موضوع یکی از مسایل ریشه‌ای و عمیق در فعالیت‌های دستگاه‌ها است که متأسفانه جلوگیری از آن بسیار سخت و پیچیده‌ است. بحث ارتباطات بین‌بخشی از نظر من به‌عنوان فردی که سالیان سال کار کرده‌ام، یکی از بزرگ‌ترین عواملی است که می‌تواند به پیشبرد اهداف و سیاست‌ها و جلوگیری از هدر رفت منابع منجر شود. بدیهی است که آسیب‌های اجتماعی، پدیده‌هایی با متغیرهای متعدد هستند و قطع به یقین خدمات و فعالیت‌های مرتبط با آن، در زمینه پیشگیری، مداخله و درمان از عهده یک نهاد خارج است. جزیره‌ای عمل‌کردن، سلیقه‌ای عمل‌کردن، عدم باور واقعی نه لفظی به هم‌افزایی منابع، نبود متولی مشخص و برعکس وجود نهادهای مختلف ناهماهنگ، از جمله موانعی است که می‌تواند تلاش‌های دستگاه‌های مرتبط را کند و حتی خنثی نماید. آسیب موجود نیاز به یک کالبدشکافی عمیق دارد؛ زیرا علی‌رغم تأکیدات مکرر همه مسئولان همواره تولید شده و منابع را به هرز می‌برد. نظر به اعتقاد و اعتماد دولت به خرد جمعی و بهره‌گیری از تمامی پتانسیل‌های موجود در جامعه اعم از نیروهای دولتی و غیردولتی، این دفتر تمام تلاش خود را برای گسترش ارتباطات بخشی به‌منظور هم‌افزایی و جلوگیری از اتلاف منابع انجام می‌دهد.

 

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

خانه و خانواده در آئینه ی رسانه های کشور

رفاه و آسیب های اجتماعی


خانواده از نگاه خبرگزاری ایسنا


سبک زندگی اسلامیپاک نهاد، تارنمای خانواده درمانی ایرانی - اسلامی
Copyright © 2011
قالب از: سایت ستاپ بازطراحی قالب: عبدالرضا زرگری
قدرت گرفته با از  MihanBlog.com

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic