• بنر مناسبتی
 • بنر دیوارنگاره روز دختر میدان ولی عصر تهران
 • پاک نهاد، تارنمای خانواده درمانی ایرانی - اسلامی
  پاک
  نهاد
  تارنمای خانواده درمانی ایرانی - اسلامی
  و خانواده پژوهی
 • الهوا والعبوا فانی اکره ان یرى فی دینکم غلظة
  تفریح و بازى کنید
  زیرا دوست ندارم در دین شما
  خشونت و سختگیری
  دیده شود!
  پیامبر اکرم (ص)
 • لا شَفیعَ لِلمَرأَةِ أَنجَحُ عِندَ رَبِّها مِن رِضا زَوجِها
  هیچ شفیعی برای زن نزد
  پروردگارش، نجات بخش تر از
  رضایت شوهر
  نیست!
  امام محمد باقر(ع)
 • المَرأَةُ الصّالِحَةَ اَحَدُ الکَاسِبیِن
  زن شایسته
  یکی از دو عامل پیشرفت خانواده است
  پیامیر عظیم الشأن اسلام، حضرت محمد (ص)

ازدواج آگاهانه

  


معاون ساماندهی امورجوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: بیشتر طلاق ها در ۵ سال نخست ازدواج انجام می شود. محمود گلزاری معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان صبح چهارشنبه در همایش جوانان و ازدواج که در دانشگاه آزاداسلامی واحدورامین- پیشوا برگزار شد، بی رغبتی به ازدواج را یکی از مشکلات ازدواج و تشکیل خانواده دانست و تصریح کرد: ۱۱ میلیون جوان مجرد کشور در سن ازدواج هستند. برای دختران سن ۱۵ تا ۲۵ و و برای پسران۳۰ سال تا ۳۵ سالگی را سن ازدواج می گویند و از ۳۵ تا ۴۵ سال دوره تأخیر ازدواج و از ۴۵ سال به بعد برای خانم ها و از سن ۵۰ سال به بالا برای آقایان، دوران یأس از ازدواج و تجرد قطعی می شود.

این کارشناس و مشاور مسائل خانواده با بیان این که ۴۰ درصد علل عدم ازدواج در کشور مسائل اقتصادی است خاطرنشان کرد: میانگین سن ازدواج در استان تهران برای آقایان ۳۱ سال و برای خانم ها حدود ۲۷  و ۲۸ سال است. معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با اشاره به مسئله بالا رفتن سن ازدواج تصریح کرد: نگرانی در خصوص این مسئله برای دانشجویان دختر و تحصیل کرده نسبت به گروه های غیر تحصیل کرده بیشتر است. دکتر گلزاری عدم دسترسی به فرد مورد نظر برای ازدواج را یکی دیگر از مشکلات ازدواج عنوان کرد و افزود: روش فرهنگی کشور ما برای پیدا کردن فرد مورد نظر برای ازدواج روش سنتی است، یعنی به شکلی است که خانواده پسر می تواند به دنبال دختر برود اما خانواده دختر نمی تواند به دنبال پسر برود. روش سنتی که مادران به خواستگاری بروند، ایرادی ندارد ولی کفاف نمی دهد. در حال حاضر ۳۵۰ سایت همسریابی وجود دارد که تمام آنها غیر قانونی و بخشی از آنها غیر اخلاقی هستند. من معتقد هستم که دانشگاه یکی از عرصه های بسیار خوب انتخاب همسر است به شرط این که استادهای مشاور بتوانند به دانشجویان کمک کنند که در دانشگاه انتخاب خوبی داشته باشند. مشاوره قبل از ازدواج یعنی مثلثی که از سه رأس دختر و پسر، والدین و مشاور تشکیل می شود،مشاوره قبل از ازدواج بسیار لازم است و روان شناس حاذق باید در این حوزه فعالیت کند.شما اگر خواستگار بسیار خوبی هم داشتید بسیار لازم است که برای مشاوره قبل از ازدواج اقدام کنید.
 بیشتر طلاق ها در ۵ سال نخست ازدواج انجام می شود ، ۲۰ درصد ازدواج ها در کشور به طلاق می انجامد و این عدد در تهران ۳۵ درصد است. سالانه ۸۰۰ هزار ازدواج و ۱۶۰ هزار طلاق در کشور اتفاق می افتد و تقریبا سالی چهل هزار دختر زیر ۳۰ سالِ طلاق گرفته به جامعه اضافه می شود.


گلزاری با بیان این که ۱۵ تا ۲۰ درصد طلاق ها در سال اول ازدواج صورت می گیرد اظهار داشت: این چه ازدواجی است که اینقدر سست است وقتی ازدواج صورت می گیرد حداقل باید سه سال این ازدواج را مانند یک نهال کوچک مراقبت کرد.معاون وزیر ورزش و جوانان به مشکل اشتغال پسران در کشور اشاره کرد و با بیان این که دولت هم در این خصوص مشکل دارد و خیلی طرحی ندارد، افزود: ۴۰ درصد از علل تجرد در کشور به خاطر بیکاری است و اگر دخترها کمی قانع باشند و پسرها در کنار تحصیل، فعالیت کنند شاید این مشکل برطرف شود. دولت در بودجه امسال حدود ۱۴ هزارمیلیارد تومان اعتبار برای اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاه  اختصاص داده است  و بیشتر همت دولت تدبیر و امید در سال ۹۴ در خصوص اشتغال است. البته پسران نیز نباید فکر کنند اشتغال یعنی پشت میز نشستن ، بیشتر اشتغال پسران باید در شغل های آزادی که خود آنها فعالیت می کنند مانند مزرعه قارچ و پرورش قارچ باشد. پسران باید راحت طلبی را کنار بگذارند و خدا هم برکت می دهد. من به دختران می گویم ما می توانیم پروژه ازدواج را جلو بیندازیم، تحصیل اتفاق می افتد یعنی اگر همسر خوبی داشته باشیم، حتی در ۳۵ و ۴۰ سالگی می توانیم برای فوق لیسانس شرکت کنیم.  از نظر علمی، تجربی و اسلامی هیچ منعی برای این موضوع نیست و قرآن کریم می فرماید شما با زنان خوب، با تقوا، پارسا ازدواج کنید چه اینها دوشیزه و چه بیوه باشند.  ولی حتما باید در خصوص ازدواج قبلی بررسی و تحقیق کرد و علت جدایی را متوجه شد و مشاوره برای کسی که جدا شده است و می خواهد دوباره ازدواج کند بیشتر لازم است.

این مشاور خانواده در مورد نسبت سن دختر و پسر در ازدواج تصریح کرد: الگوی جهانی و  دلایل متعدد این است که سن مرد، بیشتر باشد ولی به منزله این نیست که اگر سن دختر دو سال بزرگتر باشد، مشکلی حادی باشد.این به طرفین بر می گردد. خوب است پسر بین دو تا هشت سال با میانگین پنج سال، از دختر بزرگتر باشند و هرچقدر از این رِنج سنی جدا می شویم باید دقت های بیشتری انجام دهیم و عوامل دیگر را باید بیشتر در نظر بگیریم. گلزاری با تأکید بر این که سطح تحصیلات پسر نباید بیش از دو مقطع از دختر کمتر باشد خاطرنشان کرد: مرد باید توانایی اداره و مدیریت زندگی را داشته باشد و تواناییش به حدی باشد که زن آن را قبول کند. سن، فرهنگ، تحصیلات، استقلال، پاکدامنی، راستگویی، سلامت روان، سلامت شخصیت، سلامت خانواده را ملاک هایی برای ازدواج عنوان کرد و تصریح کرد: همه اینها در دوچیز هماهنگ بودن با هم و سالم بودن مهم است.  متاسفانه در کشور ما ۲۰ درصد از ازدواج ها به طلاق می انجامد و حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد آشفتگی دارد و ۳۰ درصد خوب می شود.  می توانیم با انتخاب و آموزش خوب انتخاب مناسبی انجام دهیم که بالنده باشد و از طلاق ها باید درس بگیرید که خوب انتخاب کنید و خوب آموزش ببینید.

در شروع این همایش دکتر حسینعلی شیبانی ضمن سخنانی در خصوص ترغیب دانشجویان به ازدواج سهل و آسان به اقدامات حمایتی دانشگاه اشاره کرد. رئیس دانشگاه واحد ورامین - پیشوا برگزاری جشن ازدواج دانشجویی به صورت سالیانه، پرداخت وام واهداء هدایای نفیس، برگزاری کارگاه های مشاوره قبل و بعد از ازدواج و برگزاری اردوی های زیارتی را از جمله این موارد حمایتی برشمرد.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

خانه و خانواده در آئینه ی رسانه های کشور

رفاه و آسیب های اجتماعی


خانواده از نگاه خبرگزاری ایسنا


سبک زندگی اسلامیپاک نهاد، تارنمای خانواده درمانی ایرانی - اسلامی
Copyright © 2011
قالب از: سایت ستاپ بازطراحی قالب: عبدالرضا زرگری
قدرت گرفته با از  MihanBlog.com

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic